O projektu vdovyvdovam.cz

Ztráta partnera je jedno z nejtěžších období života – zejména v prvních měsících a letech po ovdovění, kdy uzavírání se do sebe, samota a pocit beznaděje často vede k trvalým psychickým problémům. 

Statistiky přitom mluví jasně: v České republice je téměř padesát procent žen starších 65 let ovdovělých (oproti tomu "jen" necelých patnáct procent mužů) a do budoucna to nevypadá lépe: šedesátiletí muži mají podle statistik naději, že budou žít ještě devatenáct let, zatímco dnešní šedesátnice mají před sebou třiadvacet let. 

Proto jsme dospěli v obecně prospěšné společnosti Generace i60 k projektu vdovyvdovam.cz, který by měl pomoci vdovám smutné období překonat, potkávat se, komunikovat spolu a rozvíjet různé aktivity.  A také proto cílíme především za starší ženy-vdovy. 

Muž bývá živitel rodiny a často se stará o „technické a provozní“ zázemí domácnosti. „Dnešní mladé ženy už jsou jiné, ale ty starší mnohdy nemají řidičský průkaz a nechávaly praktické věci na mužích, takže někdy ani nevěděly, jak zaplatit složenku“, uvádí například psychiatrička Tamara Tošnerová zaměřující se na stárnutí. To byl také důvod, proč se projekt zaměřuje především na ženy, ale užitečné informace na těchto stránkách samozřejmě najdou i muži, které postihla ztráta manželky či partnerky. 

On-line prostředí sice nemůže nahradit rodinu či přátele, kteří mohou být ovdovělým přirozenou oporou, ale může být platformou pro navazování nových přátelství vedoucí ven ze samoty a izolace a také může sdílením příběhů žen, které toto období překonaly, dávat naději. Právě tyto příběhy jsou podle psychologů jedním ze způsobů, jak se v nastalé životní situace zorientovat a vyrovnat se s ní. 

Za důležité považujeme i praktické a konkrétní rady, jak v jednotlivých oblastech (dědictví, majetek, provoz domácnosti, úřady apod.) postupovat. I na první pohled banální věc, jako dodávky energií a služeb psaných na zesnulého manžela a hrazené z jeho účtu, mohou způsobit velké problémy do budoucna. Stejně tak se to týká třeba dědictví a dopadů na rodinné vztahy.

Webové stránky vdovyvdovam.cz vznikly v obecně prospěšné společnosti Generace i60, o jejich vznik se zasloužili zejména Klára Mandausová, Ivana Mašejová, Scarlett Wilková, Simona Rašková, Jan Raška a Petr Orálek, který tým vedl. Programátorské práce měla na starosti společnost OXIT. 

Projekt vdovyvdovam.cz vznikl s podporou MPSV (dotačního programu "Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností") a programu T-Mobile Pomáháme.
Na jeho vzniku spolupracoval i portál pro aktivní seniory i60.cz.


        T-Mobile Pomáháme new version     LOGO i60.cz     Logo partner Amos vision